Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
 
Old 11-05-2012, 02:01 PM   #15
Rivet Master
 
crispyboy's Avatar
 
1994 30' Excella
alexandria , Kentucky
Join Date: Aug 2004
Posts: 1,655
Images: 3
I just paid 0.75 cents per pound at our local propane dealer. They only charge by how much you actually need plus the tanks were of the age needing visual recertification for $5 each.
__________________

__________________
Steve, Christy, Anna and Scout (Border Collie deceased 11-30-2016)
1994 Classic 30'11" Excella - rear twin
2009 Dodge 2500, 6 Speed Auto, CTD, Quad Cab, Short Bed
Hensley with adjustable stinger
WBCCI # 3072
crispyboy is offline   Reply With Quote
Old 11-05-2012, 02:04 PM   #16
2 Rivet Member
 
2008 25' Classic
Sometimes it's Heaven , USA
Join Date: Mar 2009
Posts: 63
I guess I'm SAVING lots of money at the Amish place where I fill mine -- They Charge me $22,00 to fill my 40lb tanks (Each) and $11.00 for my 20 lb Bar-B-Que tank.... Of course I have to drive about 15 miles to get there and the home cooked meal at the restaurant, that they sell, I think by the pound, is about $7.95 plus the Lemon Marangue pie... Yep I'm really saving money......lol
__________________

__________________
COUNTRYSONG is offline   Reply With Quote
Old 11-05-2012, 02:04 PM   #17
Figment of My Imagination
 
Protagonist's Avatar
 
2012 Interstate Coach
From All Over , More Than Anywhere Else
Join Date: Dec 2011
Posts: 10,300
Quote:
Originally Posted by crispyboy View Post
I just paid 0.75 cents per pound at our local propane dealer. They only charge by how much you actually need plus the tanks were of the age needing visual recertification for $5 each.
At 4.3 pounds per gallon, that's $3.22˝ per gallon.
__________________
WBCCI #1105
TAC LA-4

My Google-Fu is strong today.
Protagonist is offline   Reply With Quote
Old 11-05-2012, 03:39 PM   #18
Rivet Master
 
murreywalker's Avatar
 
2013 25' FB Flying Cloud
2011 23' FB Flying Cloud
Branson , Missouri
Join Date: Apr 2004
Posts: 734
Images: 1
Quote:
Originally Posted by Protagonist View Post
Really, what size tank? Or is it the same price regardless of the tank size, too?

Check with U-Haul. Not every U-Haul dealer sells propane, but those that do, usually will top off your tank rather than swapping them out.
The price is for a 30 lb tank. And that's not swapping the tanks out.
__________________
2013 25 FC FB (Twin)
2013 Suburban 2500

http://www.pbase.com/murreywalker

2011 23 FC FB
murreywalker is offline   Reply With Quote
Old 11-05-2012, 05:10 PM   #19
Rivet Master
 
1977 Argosy 24
Currently Looking...
Milltown , Wisconsin
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,069
Quote:
Originally Posted by Protagonist View Post
Not really getting screwed. You're buying propane for $1.09 per gallon for home use, and taking advantage of that to fill your trailer.

If you were buying it just for your trailer, the equation changes.

Installing a 500-gallon tank if you're only using it as a stockpile for your trailerwould make that 500 gallons of propane a whole lot more expensive. Buying a tank will set you back somewhere around $2000. So, you buy a tank for $2,000. You buy 500 gallons of propane for $500. You've just spent $2500 for 500 gallons of propane, or $5 per gallon. Not much economy there.

Of course, for your second 500 gallons, it's a lot cheaper ($3 per gallon for 1000 gallons). And your third ($2.33 per gallon for 1500 gallons), and so forth.

So, how long will it take the average Airstreamer to use up 500 gallons of propane? And remember, you can't resell it. You're only exempt from the need to be licensed for propane transfer if it's for "personal use," meaning transfer from a tank you own to a tank you own, for you to use. Start reselling your propane— or even filling someone else's tanks for free— and all of a sudden you've got fees, tests, licenses, regulatory requirements for "points of transfer" and a whole slew of things you don't want to deal with.

If we don't need to buy in bulk, we aren't really being screwed by not being able to buy in bulk.
I paid $500 for a used 500 gallon LP tank, so your $2000 price is way off. No one needs a new LP tank as they last for over 50 years. And look like new with a coat of paint. If you do not use propane for home heating it would be ridiculous to buy a tank just to fill your camper. I still stand by my statement that we are getting screwed paying over $3 to fill a 20 or 30# tank. Defend the oil companies and fuel dealers if you want, but they have a record of screwing us.
__________________
ventport is offline   Reply With Quote
Old 11-05-2012, 06:48 PM   #20
Moderator
Commercial Member
 
eubank's Avatar
 
1967 30' Sovereign
Bosque Farms , New Mexico
Join Date: Jan 2004
Posts: 6,423
I can understand the lower rate for bulk rates; the outfit up the street from us does that.

Here's their figuring: They have to pay an employee an hourly wage to pump propane. Now, a big propane truck can pump a very large amount of propane into a tank in a very short time. It takes about five minutes to fill our 500 gallon tank. By contrast, that same employee can fill one or maybe two five-gallon cylinders in about that same time. In terms of the product they sell (propane) and their business costs (propane plus employee pay), they're doing a lot better filling the large tanks than the small cylinders.

Indeed, their claim is that filling a half-full small cylinder takes about the same amount of employee time as filling a completely empty cylinder. Poof! That's their rationale for charging a flat rate for small cylinders, regardless of how much is in the cylinder prior to filling. (The state doesn't like the practice, but there's no specific law to prohibit it, as far as I know.)


Lynn

Quote:
Originally Posted by ventport View Post
I paid $500 for a used 500 gallon LP tank, so your $2000 price is way off. No one needs a new LP tank as they last for over 50 years. And look like new with a coat of paint. If you do not use propane for home heating it would be ridiculous to buy a tank just to fill your camper. I still stand by my statement that we are getting screwed paying over $3 to fill a 20 or 30# tank. Defend the oil companies and fuel dealers if you want, but they have a record of screwing us.
__________________
WBCCI 21043
eubank is offline   Reply With Quote
Old 11-05-2012, 07:51 PM   #21
Rivet Master
 
Ahab's Avatar
 
2008 22' Safari
Oracle , Arizona
Join Date: Oct 2007
Posts: 1,174
Quote:
Originally Posted by Sphere Guy View Post
Why hasn't the prices of propane decreased like natural gas?

Man, $27 each for 2 x 30 lbers.

At least my place is offering 1 free tank fillip with the purchase of 10.
Wow! I just paid $12 each for 2 20#.
__________________
Ahab is offline   Reply With Quote
Old 11-05-2012, 08:32 PM   #22
Rivet Master
 
TBRich's Avatar

 
2006 19' Safari SE
Tucson , Arizona
Join Date: Jun 2007
Posts: 4,483
Images: 64
At home, we buy our propane at a local gas station that also carries propane. It usually costs somewhere around $2.80/gal, but less if you buy more than 10 gals at a time (you can fill multiple tanks to get over the minimum). Of course, 10 gal is more that what a #30 tank takes (~7.5 gals)...so we never get that discount because we never fill more than one tank at a time.... we alternate our two tanks' use so we never run out. We were quite surprised the first time we ran across a situation where we had to pay a flat rate no matter the amount needed...that was in a small NM mountain town. There was only one propane place in town, so they pretty much had you by the short hairs. BUT the cost was $20 ... so it was about the same as we would normally pay for a tank at the gallon rate...pretty much a wash.
__________________
TB & Greg and Abbey Schnauzer
AirForums #21900 . Membership Chair, 4C
Unit #3954
Travel Log: AZBambi...On the Road Again
TBRich is offline   Reply With Quote
Old 11-05-2012, 09:49 PM   #23
Rivet Master
 
Denis4x4's Avatar
 
2006 25' Safari FB SE
Currently Looking...
Durango , Colorado
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,111
We have two 500 gallon tanks and three 110 gallon tanks on our property. Tank rental is about $50 a year per tank. I used to have a "wet feed" on one of the 500 gallon tanks for the AS tanks and a dual fuel Bobcat. Thanks to EPA regs and insurance companies, my wet feed was removed. I pay the same for propane when I take the tanks into the Co-op as I pay for home delivery. When I moved to Colorado in 1985, propane was 75 cents a gallon. This year my "not to exceed" contract from the Co-op is $2.85 a gallon. A lot of the natural gas production has been shut down thanks to the onerous EPA regs and constant law suits by the eco-nazi's.
__________________
Denis4x4 is offline   Reply With Quote
Old 11-06-2012, 05:49 AM   #24
Figment of My Imagination
 
Protagonist's Avatar
 
2012 Interstate Coach
From All Over , More Than Anywhere Else
Join Date: Dec 2011
Posts: 10,300
Quote:
Originally Posted by ventport View Post
I paid $500 for a used 500 gallon LP tank, so your $2000 price is way off. No one needs a new LP tank as they last for over 50 years. And look like new with a coat of paint. If you do not use propane for home heating it would be ridiculous to buy a tank just to fill your camper. I still stand by my statement that we are getting screwed paying over $3 to fill a 20 or 30# tank. Defend the oil companies and fuel dealers if you want, but they have a record of screwing us.
Not defending anybody. Just not getting upset over the prices we have to pay. Already said, earlier in the thread, they charge what they do, because they can. Doesn't mean I like it. Or like them.

$2000 happens to be what Amerigas charges if you purchase a new tank from them. Pricing for used tanks is lower, of course, but depends on condition and availability.
__________________
WBCCI #1105
TAC LA-4

My Google-Fu is strong today.
Protagonist is offline   Reply With Quote
Old 11-06-2012, 08:08 PM   #25
Vintage Kin
 
slowmover's Avatar
 
Fort Worth , Texas
Join Date: Nov 2006
Posts: 7,582
Images: 1
$3.21/gl equivalent for fills by truck here at RV park.

Quite hard to imagine an RV without propane. The expense is low considering the portability and near-permanent storage quality (versus storage problems of liquid petro products). Heating, cooking, hot water, lighting, refrigeration, bbq grill . . . .

What is one's annual use? Versus depreciation of both vehicles? Vehicle storage? Insurance? I have a hard time imagining propane ever really being much of an expense, when it comes down to it.

I'd just like to have more capacity than was standard.

.
__________________
1990 35' Silver Streak Sterling; 9k GVWR.
2004 DODGE Cummins 305/555; 6-manual; 9k GVWR.
Hensley Arrow. 9-cpm solo, 15-cpm towing
Sold: Silver Streak Model 3411
slowmover is offline   Reply With Quote
Old 11-07-2012, 07:01 AM   #26
Rivet Master
 
rogerdodger's Avatar
 
Vintage Kin Owner
Fresno/Clovis , California
Join Date: May 2008
Posts: 685
I filled both my(new) tanks today, $3.75/gal. I walked away $54 out of pocket. OUCH. Guess I need to double check for leaks.
__________________
Roger
Air# 29488
rogerdodger is offline   Reply With Quote
Old 11-07-2012, 07:17 AM   #27
Rivet Master
 
1981 31' Excella II
New Market , Alabama
Join Date: Sep 2011
Posts: 5,648
Sometimes you can negotiate, especially if you have been a long term customer or if you get them to fill your home tank. Sometimes you just have to go somewhere where they won't gouge you. $30 for a 30lb tank is a rip-off. $20 is more reasonable. I won't pay $30 per tank anymore.

So assuming you have your own tank and it is not illegal to fill a small tank from a big tank, how does one accomplish this? I would assume you need some sort of transfer pump?

I have a home tank now that use for supplemental heating. I am thinking of getting a bigger tank and heating the house with it as opposed to heating with a terribly inefficient heat pump.

Perry
__________________
perryg114 is offline   Reply With Quote
Old 11-07-2012, 07:28 AM   #28
Rivet Master
 
1977 Argosy 24
Currently Looking...
Milltown , Wisconsin
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,069
You do not need a transfer pump. Every 500 gallon tank and most 250 gal tanks have a fitting for a liquid line that has a tube that goes to the bottom of the big tank. You just need a valve to screw on to the port for the liquid line and a hose that screws on the valve. The other end of the hose has a fitting that connects to your small LP tank. I bought the valve from the guy who fills my 500 gal tank, and the hose on ebay. Cost, about $60 total.
__________________

__________________
ventport is offline   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are Off
Pingbacks are Off
Refbacks are Off



Virginia Campgrounds

Reviews provided by




Copyright 2002- Social Knowledge, LLC All Rights Reserved.

All times are GMT -6. The time now is 10:08 PM.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8 Beta 1
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.

Airstream is a registered trademark of Airstream Inc. All rights reserved. Airstream trademark used under license to Social Knowledge LLC.